Šajā sadaļā ir īss ieskats par akmens materiāla izcelsmi un diviem atšķirīgiem kapu pieminekļu ražošanas veidiem, kas turpmāk var palīdzēt izdarīt piemērotāko izvēli kapavietas noformēšanā.

Latvijas laukakmens Granīta karjers Zviedrijā Granīta  karjers Ukrainā Granīta bloku zāģēšana Pārzāģēts granīta bloks
Latvijas laukakmens Granīta karjers Zviedrijā Granīta karjers Ukrainā Granīta bloku zāģēšana Pārzāģēts granīta bloks

Dabīgais akmens ir ilgmūžīgs materiāls, tas lieliski iztur mūsu klimata temperatūras svārstības, salu un mitrumu. Kvalitatīvi un pareizi apstrādājot akmens virsmu, tam netiek pievienotas nekādas ķīmiskas sastāvdaļas, šādas virsmas ir īpaši izturīgas un kalpos vairāku gadsimtu garumā. Akmens iegūšana ir izplatīta visā pasaulē – Eiropā, Āzijā, Amerikā, Āfrikā un citviet.
Pastāv maldīgs priekšstats, ka mūsu izpratnē eksotisko valstu granīts ir nekvalitatīvs, šajās valstīs nereti grēko negodīgi akmens apstrādātāji, kuri apstrādes procesā pievieno krāsvielas, kas akmenī panāk īslaicīgu vēlamo krāsu. Dažreiz šo valstu negodīgie ražotāji pulēšanas procesā pievieno ķīmiskas piedevas, kas rada pastiprinātu metālisku akmens virsmas spīdumu. Protams, šie ķīmiskie efekti ir īslaicīgi, jo atmosfēras iedarbības rezultātā tie izzūd.
Granīta ieguve tiek veikta karjeros, materiāls tiek sadalīts dažāda izmēra granīta blokos tālākai transportēšanai, iegūtie akmens bloki tiek sazāģēti sagatavēs. Mazākos daudzumos akmens pieejams arī smilts un grants karjeros. Tālāko akmens apstrādi var iedalīt divos atšķirīgos ražošanas veidos – individuālā ražošana un rūpnieciskā ražošana.


Rūpnieciskā ražošana

Akmens apstrādes rūpnieciskā ražošana ir plaši izplatīta visās lielvalstīs.
Izstrādājumi tiek ražoti lielās rūpnīcās, izgatavojot vienādas formas izstrādājumus milzīgā skaitā.

Rūpnieciskā ražošana Rūpnieciskā ražošana Rūpnieciskā ražošana Rūpnieciskā ražošana Rūpnieciskā ražošana

Rūpnieciski ražota pieminekļa izgatavošanas process ir salīdzinoši ātrs, taču šos izstrādājumus ražo lielā skaitā, tādēļ kapos var nākties ieraudzīt vienādas formas un krāsas rūpnieciski izgatavotus pieminekļus.
Pasūtītājam var būt ierobežota iespēja kontaktēties ar pašu ražotāju, tādēļ vēlams zināt konkrētā izstrādājuma izcelsmi, un par tā izgatavošanas kvalitāti un garantiju nāksies interesēties pie pārdevēja.


Individuālā ražošana

Darbnīcā, kur pieņem individuālos pasūtījumus, veic tikai viena atsevišķa kapu pieminekļa vai neliela izstrādājumu daudzuma izgatavošanu. Individuālā ražošana saistīta ar amatniecību un roku darbu.
Amatniecība ir sevi pierādījusi un turpina pierādīt, jo amatnieciskais ražošanas veids ir īpašs, tas ir senākais un joprojām ir ļoti aktuāls.

Individuālā ražošana Individuālā ražošana Individuālā ražošana Individuālā ražošana Individuālā ražošana

Individuāli izgatavots kapakmens ir viens vienīgs eksemplārs, tas ir laikietilpīgs process, toties iespējami daudzveidīgi un neierobežoti risinājumi, kas palīdz precīzāk atspoguļot aizgājēja personību, godināt un stāstīt par aizgājēja dzīves gājumu.
Pasūtītājam ir iespēja kontaktēties ar izgatavotāju un nepieciešamības gadījumā precizēt svarīgas detaļas izgatavošanas gaitā.